С какво се занимава ортодонтията?
Ортодонтията е дял от стоматологията, който се занимава с диагностика, профилактика и лечение на зъбно-челюстни деформации . Ортодонтското лечение има два ключови ефекта: здравен и естетичен. С негова помощ се постига подреждане на зъбите, корекция в захапката и направление върху правилния растеж на челюстите. По този начин лечението повлиява както върху външния вид и самочувствието на пациентите, така и улеснява оралната хигиена. Почистването на зъбите става по-лесно, което предотвратява бъдещи проблеми като гингивит, пародонтит и ограничава появата на кариеси.
Ортодонтско лечение при деца и тийнейджъри
Ортодонтското лечение може да се раздели основно при растящи пациенти (деца между 7-9 г. и тийнейджъри) и при възрастни (над 15-17 г). Най-подходящият момент за провеждане на такова лечение е, когато децата са в активен растеж (при момичета между 10-12 г. и при момчета между 12-14 г.). Тогава, освен подреждане на зъбите, имаме възможност правилно да направляваме и растежа на горната и долната челюст. Най-общо ортодонтското лечение при растящи пациенти може да протече в две фази:
- Фаза 1 – ранно лечение;
- Фаза 2 – лечение с брекети.
Кога е важно да се проведе ранно лечение?
Невинаги се налага провеждане на ранно лечение и невинаги след проведено ранно лечение се налага поставяне на брекети. Всеки случай е строго индивидуален като има показания, при които е наложително ранното ортодонтско лечение. Такива са неправилно съотношение между челюстите (кръстосана захапка, отворена захапка), вредни навици, силно струпани предни зъби и преждевременна загуба на временни зъби.
При ранното лечение се използват някои от следните апарати:
- Оклузогайд – мек еластичен апарат, с чиято помощ се направлява правилното подреждане на постоянните зъби;
Оклузогайд
- Лип бъмпер – апарат за разширение в долна челюст;
Лип бъмпер
- Апарат за бързо разширение в горна челюст (RPE);
- 2*4 – 4 брекета и 2 пръстена - подреждат постоянните зъби и се използват за опора от други апарати като например лицева маска;
Брекети
- Лицева маска – използва се за издърпване на горната челюст и/или зъбите напред (при кръстосана захапка).
Лицева маска
- Хедгеър – спира растежа в горната челюст и позволява на долната челюст да порасне.
Хедгеър
Благодарение на ранното лечение се подобрява съотношението между горната и долна челюст, премахват се вредните навици (ако има такива) и се осигурява място за пробива на всички постоянни зъби. След приключването на ранното лечение (фаза 1) се правят периодично контролни прегледи и при смяната на всички млечни зъби се налага повторен анализ, като се преценява дали е необходимо да се проведе лечение с брекети (фаза 2).
Въпроси и отговори
Сертификат за качеството на лечение
В Дентална клиника Камбов издаваме сертификат за качество, гарантиращ всяка една манипулация, която е част от плана ви за лечение за срок от 5 години. Този сертификат гарантира, че ще получите най-доброто и съвременно лечение, с най-добрите материали и най-добрите зъботехници.
Затваряне на разстояние между зъбите
Mного хора определят разстоянието между зъбите като проблем, други го намират за чаровно. Днес има много начини да се коригира. Консултацията с добър зъболекар ще ви даде ясна представа какви са вариантите и как ще изглеждате финално, след приключване на процедурата.
ортодонстко лечение профилактика венци разстояние здрави зъбиПредимства на невидимата система Invisalign
Системата за ортодонтско лечение Invisalign съчетава редица предимства в много отношения. Днес ще ви разкрием най-важните преимущества на т.нар. невидимо ортодонтско лечение.
invisalign ортодонтско лечение алайнери инвизалайнОртодонтско лечение при разстояние между зъбите
Един от често срещаните проблеми, който налага ортодонтско лечение, е затваряне на разстояние между зъбите. Вижте как съвременните ортодонстки методи могат да го решат с лекота.
ортодонсткo лечение алайнери брекети отлични резултатиОртодонтско лечение
За да изглеждате и да се чувствате добре, можем да коригираме несъвършенствата, които се дължат на неправилно подреждане на зъбите.
ортодонсткo лечение красива усмивка брекети отлични резултатиОртодонтски анализ
Преди започване на всяко ортодонтско лечение е необходимо да се събере информация от пациента, която ще ни помогне в съставянето на подходящ план за лечение, съобразен с индивидуалните нужди на пациента. По този начин си гарантираме, че ортодонтската намеса ще бъде ефективна в дългосрочен план.
ортодонстки анализ лечение ортодонтско лечение телерентгенографияОртодонтска екструзия
За да може да се изгради разрушен зъб, трябва да осигурим т.нар. биологична ширина – разстояние от 3 мм. от здравото зъбче до костта. Как може да се постигне това?
венец разрушен зъб лечение ортодонтско лечениеОртодонтско лечение на възрастни
Възрастовата ортодонтия има своите особености, но благодарение на съвременните методи и целенасоченото лечение, се постигат блестящи резултати, дори в по-късен етап.
ортодонсткo лечение алайнери брекети отлични резултатиНевидимо ортодонтско лечение - Invisalign (Инвизалайн)
Системата Invisalign е най-съвременният метод за ортодонтско лечение, чрез който се постига бърз, предвидим и високо ефективен лечебен резултат. Тя включва сет от индивидуални алайнери (прозрачни шини), които са изработват с помощта на иновативна дигитална технология след предварителен компютърен анализ.
ортодонсткo лечение лечение инвизалайн invisalignПравилната захапка – приоритет №1
За да изглеждате и да се чувствате добре, можем да коригираме несъвършенствата, които се дължат на неправилно подреждане на зъбите.
правилна захапка корекции ръбцова захапка лечение дигитален дизайн брекетиМоже ли да попречи коронавирусът на ортодонтското ми лечение?
С появата на коронавирус (COVID-19) в България и последвалите ограничения, мнозина от вас сигурно се питат: какво се случва с ортодонтското ми лечение? Ситуацията е необичайна, неочаквана и непозната за всички нас. Разбираме, че е възможно да имате много въпроси, като в настоящата статия ще дадем отговори на най-важните от тях.
ортодонтско лечение коронавирус брекетиКои са вредните навици, които водят до ортодонтски деформации?
Още в ранна детска възраст се формира правилната захапка и зъбите се подреждат в зъбната дъга. Някои вредни навици обаче могат да възпрепятстват този процес и да доведат до ортодонтски деформации.
вредни навици дълбока захапка отворена захапка кръстосана захапка протрузия ретрузияТърсите професионален отговор
Ако имате въпроси относно здравето на своите зъби или искате да си запазите час, ще се радваме да ви отговорим.