Д-р Стелиана Василева

Продължителният прием на определени храни и напитки може да наруши емайла и да доведе до зъбна ерозия - разрушаване на зъбите. Именно затова ограничаването на приема им е от изключително голямо значение за запазването на красивата усмивка.

Какво представлява зъбната ерозия?

Ерозията е структурна промяна на твърдите зъбни тъкани, при която се нарушава целостта на зъба. Тя започва от емайла и продължава в дентина (по вътрешния слой на зъба, до който достигат нервни окончания, и предизвиква неговата чувствителност). Емайлът е твърда минерална структура, която покрива зъба и по този начин го защитава от термични или химични дразнители, които биха предизвикали болка или чувствителност. Когато е подложен на атаки от киселини, той може да бъде разрушен, защото се извличат минералите от него. Може да се увреди и когато около него има плака и бактериите синтезират киселини от въглехидратни храни, както и при директен прием на плодове, зеленчуци или газирани напитки. В настоящата статия ще разгледаме група храни, съдържащите в себе си киселини, които директно могат да нарушат емайла при продължителен прием и да образуват ерозия.

Храни, водещи до разрушаване на зъбите

  • Зъбната ерозия може да се породи вследствие на прекомерен прием на кисели храни, цитрусови плодове (лимони, портокали, грейпфрути и др.), газирани напитки, балсамов оцет и вино, които имат директен и постоянен досег до зъбите. Влиянието на тези храни и напитки се обосновава от силните киселини, които съдържат в себе си (при цитрусите това са лимоноидите, а при газираните напитки обикновено е фосфорната киселина). Обикновено наблюдаваме формиралата се ерозия в шийките на зъбите(частта на зъба, която е най-близо до венеца), защото там емайловата структура е най-тънка и най-уязвима на външни фактори).

Симптоми:

  • Увеличена чувствителност (хиперестезия) – предимно от студени напитки и сладки храни;
  • Промяна в цвета на зъба– когато емайлът е изтънен, дентинът под него е с по-тъмен цвят вследствие на което зъбът придобива жълтеникаво-кафяв цвят;
  • Наличие на дефекти по зъбната повърхност – неравности и вдлъбнати, а при напреднали процеси може да се наблюдават и пукнатини.

Какво да правим, за да предотвратим разрушаването на зъбите?

  • Да ограничим приема на храни или напитки със съдържание на киселини – проблемите идват при прекомерна употреба. Например, ако пием всяка сутрин вода с лимон, би имало по-деструктивен ефект, отколкото ако я приемаме 2 пъти седмично;

  • Ограничите ежедневния прием на цитрусови плодове и фрешове;

  • Да използваме сламка, за да се предпази емайла и да се избегне образуването на петна по зъбите;
  • Да изплакваме с вода след приема на споменатите храни и напитки – по този начин се намалява количеството киселини в устната кухина;
  • Избягваме да мием зъбите си веднага след това (четкането в тази ситуация ще изтъни емайла много по-бързо и съответно ще ускори процеса на разрушаването му, защото киселините са го „размекнали“;
  • Да не се подлагаме на т.нар. ‘’плодови диети’’, които изключват прием на други хранителни продукти.

Лечение на киселинна ерозия

Когато вече имате ерозия на зъбите – те са чувствителни, променили сте хранителните си навици и се усмихвате по-малко поради тъмния цвят на зъбите – трябва да се консултирате с вашия дентален лекар за възможните начини на лечение. В зависимост от големината на дефекта той ще избере подходящ метод за възстановяване на цвета и формата на зъба. Най-често се поставя фотополимерна пломба, която връща естетичния вид на съзъбието и също така покрива чувствителния дентин.

Теми

  • Пълна промяна

    Всички теми свързани с това как да се сдобием с по-красива усмивка.

  • Ортодонтско лечение

    Всичко за коригирането на захапката и отстраняването на зъбно-челюстните деформации.

  • Пародонтология

    Как да надвием пародонтозата? Какво да правим, когато имаме проблеми с венците?

  • Изваждане на мъдреци

    Най-важната информация за изваждането на зъби и подготовката за предстоящи хирургични намеси.

  • Съветите на вашия зъболекар

    Полезна и интересна информация, както и съвети за здравето на вашите зъби.

Въпроси и отговори

Сертификат за качеството на лечение

В Дентална клиника Камбов издаваме сертификат за качество, гарантиращ всяка една манипулация, която е част от плана ви за лечение за срок от 5 години. Този сертификат гарантира, че ще получите най-доброто и съвременно лечение, с най-добрите материали и най-добрите зъботехници.

Храни, предизвикващи развитието на кариес

Храни, предизвикващи развитието на кариес

Балансираното и разнообразно хранене е в основата на нашето здраве, като не бива да се лишаваме от приема на въглехидрати, протеини и мазнини. Има ли храни обаче, чийто прекомерен прием би увредил нашите зъби? Отговорът е ‘’Да’’, като ще ги разделим в три групи и разясним за всяка по отделно как влияе върху нашите зъби.

пломба кариес вредни храни

Стискане или скърцане на зъби

Стискане или скърцане на зъби

Бруксизъм и бруксомания (стискане или скърцане на зъби) са често срещани и пренебрегвани проблеми. Много хора дори не знаят, че ги имат, но са наясно с някои от симптомите за тях, без да осъзнават от какво се предизвикват. Нека разясним какво се крие зад термините бруксомания и бруксизъм.

стискане скърцане бруксизъм бруксомания зъби

Причини за оцветявания по зъбите

Причини за оцветявания по зъбите

Красивите и искрящо бели зъби говорят за спазването на добра орална хигиена и стриктна грижа. Въпреки това естественият цвят на зъбите е индивидуална характеристика на човека и може да варира от различни нюанси на бялото до жълтеникав цвят. Колкото и да се стараем обаче, има фактори, които могат да повлияят на оцветяванията. В настоящата статия ще разгледаме причинителите, които заслепяват бляскавата ни усмивка.

профилактика петна по зъбите оцветявания по зъбите

Често задавани въпроси, свързани с ваденето на мъдреци

Често задавани въпроси, свързани с ваденето на мъдреци

Мъдреците са последните от постоянните зъби, които никнат. Тяхното поникване много често е свързано с възпаление, което се характеризира с подуване, болка, скованост на челюстта или общо заболяване. Тези оплаквания могат да станат честа причина да посещавате зъболекар.

вадене мъдрец болка възстановяване

Трябва ли да се подменят амалгамените пломби?

Трябва ли да се подменят амалгамените пломби?

Знаете ли, че амалгамените пломби съдържат живак? С настоящата статия ще ви разкажем повече за рисковете, които крият старите амалгамени пломби.

пломба амалгама живак в амалгамените пломби

Почистване на зъбен камък

Почистване на зъбен камък

Почистването на зъбен камък е част от профилактиката и поддържането на здрави зъби. Натрупаното количество издава колко често посещавате своя зъболекар. Но какво представлява всъщност зъбният камък?

пломба липсващ зъб почистване зъбен камък профилактика венци болка лечение

Електрическа или обикновена четка за зъби

Електрическа или обикновена четка за зъби

Най-важното, което трябва да знаете при избора между електрическа и обикновена четка за зъби, е, че между тях няма разлика. Важна е техниката, която ще приложите при миене. За постигането на най-добри резултати в миенето на зъбите винаги може да се обърнете към своя зъболекар. Той ще провери как се справяте и има ли участъци, които пропускате.

електрическа четка за зъби обикновена четка за зъби

Какво представлява рутинното почистване на зъбен камък?

Какво представлява рутинното почистване на зъбен камък?

Рутинното дентално почистване на зъбите и венците е необходимо, за да ги поддържате здрави и красиви. То предпазва срещу възникване на кариес и/или възпаление на венците.

апаратно почистване зъбен камък орална хигиена профилактика

Коригиране на счупен зъб

Коригиране на счупен зъб

Счупването на зъб е състояние, което често изисква спешна намеса от зъболекар. Причините за него могат да бъдат много и от различен характер. Възстановяването му зависи от това на какво ниво е счупен зъбът и дали е засегнат нервът или не.

счупен зъб възстановяване лечение болка писващ зъб

Причини за подмяната на пломби

Причини за подмяната на пломби

Освен вторичния кариес, съществуват и други фактори за подмяната на пломби: когато при възстановяването на зъбите не са постигнати форми, които максимално се доближават до анатомичните, или когато е използван неподходящ материал, например.

пломба кариес счупен зъб профилактика венци възпаление здрави зъби амалгама

Фотополимерна пломба

Фотополимерна пломба

Възстановяването на анатомичните форми на зъба се прилага от всеки добър зъболекар, отнема повече време, но позволява правилното сдъвкване на храната и предотвратява задържането на храна между зъбите. След приключване на лечението зъбът изглежда така естествено, че не може да познаете къде е пломбата.

фотополимерна пломба възстановяване лечение болка писващ зъб кофердам изграждане

До какво води нелекуваният кариес?

До какво води нелекуваният кариес?

Един нелекуван навреме кариес може да създаде множество проблеми. Едно най-честите усложнения е когато кариозният процес достигне до живата тъкан на зъба – пулпата и тя се възпали. Това състояние се нарича пулпит и обикновено е свързано със силен зъбобол.

пломба кариес пулпит

Кога трябва да бъде подменена една пломба?

Кога трябва да бъде подменена една пломба?

Професионалните умения, прецизността в работата и качествените материали удължават живота на пломбата. Най-честата причина за смяната на вече поставена пломба е наличието на вторичен кариес.

болка красива усмивка кариес вторичен кариес фотополимерна пломба

Подходящи ли са зъбите ми за избелване?

Подходящи ли са зъбите ми за избелване?

Преди да започнете каквото и да е избелване, е задължително да направите консултация дентален лекар, който да прецени дали вашите зъби са подходящи за тази процедура.

избелване красиви зъби здрави зъби орална хигиена

Постоперативна чувствителност

Постоперативна чувствителност

Постоперативната чувствителност е чест проблем, с който се сблъскват някои пациенти след направата на фотополимерна пломба. Добрият стоматолог е способен да диагностицира причината.

пломба липсващ зъб възстановяване мост коронка фасети болка

Лош дъх

Лош дъх

Всеки човек през живота си се е сблъсквал с лош дъх в устата (халитоза). Какво представлява неприятното ухание и кога появата му е основателна причина за притеснения и дава повод за консултация със зъболекар?

лош дъх халитоза зъбен камък

Орална хигиена

Орална хигиена

Не е рядкост някой пациент да дойде в клиниката с конкретен проблем и да се окаже, че не полага достатъчно грижи за своите зъби.

пломба кариес лечение

Колко ни облъчват рентгените?

Колко ни облъчват рентгените?

Притеснявате се, че вашият зъболекар ви прави или изпраща на много рентгенови изследвания, и логично идва въпросът „Какви рискове носи това?”. Тук ще изясним при какви ситуации трябва да се прави такова изследване, защо и какъв е реалният риск за вашето здраве.

рентген облъчване рентгенова снимка опасности

Лечение на периодонтит

Лечение на периодонтит

Когато заболяванията на зъбите не се лекуват навреме, тогава от кариесът се получава възпаление на пулпата – пулпит, а неговото не лекуване преминава извън корена на зъба – в периодонталното пространство.

пломба кариес гранулом кореново лечение

Може ли да попречи коронавирусът на ортодонтското ми лечение?

Може ли да попречи коронавирусът на ортодонтското ми лечение?

С появата на коронавирус (COVID-19) в България и последвалите ограничения, мнозина от вас сигурно се питат: какво се случва с ортодонтското ми лечение? Ситуацията е необичайна, неочаквана и непозната за всички нас. Разбираме, че е възможно да имате много въпроси, като в настоящата статия ще дадем отговори на най-важните от тях.

ортодонтско лечение коронавирус брекети

Кога да потърся стоматолог по време на коронавирус?

Кога да потърся стоматолог по време на коронавирус?

След обявяването на извънредното положение във връзка с коронавируса (COVID-19) в България, ние от Дентална клиника Камбов, подходихме отговорно както към вашето, така и към собственото си здраве, като преустановихме приема на планови пациенти. В настоящата статия обаче ще изясним кои са извънредните случаи, в които е добре да посетите лекар по дентална медицина, дори в периода на карантина.

дентално лечение коронавирус стоматолог covid-19

Нова клиника Камбов

Нова клиника Камбов

Дългоочакваният момент настъпи и на 01.02.2021г. открихме новата Дентална клиника Камбов. В нея вложихме цялото си сърце и душа, за да я направим точно такава, каквато винаги сме си я представяли - голяма, функционална и с всички удобства за пациентите ни.

дентална клиника стоматологична клиника

Когато големите проблеми са все още малки

Когато големите проблеми са все още малки

Дори и големите проблеми със зъбите започват от нещо едва забележимо и напълно безболезнено. Колко от нас отлагат „дребните” проблеми със здравето си, докато не ги заболи? Редовното посещение при зъболекар може да ни спести много главоболия, време и пари. Не игнорирайте дребния проблем и не чакайте да ви заболи!

пломба кариес лечение

Опасности при самодиагностициране

Опасности при самодиагностициране

Често пациентите търсят информация за своите оплаквания, преди да дойдат на преглед в клиниката. Това води до предварително формиране на грешно мнение, което не е базирано на научни факти, и създава допълнителни опасности.

пломба кариес лечение

Мерки за работа по време на COVID-19

Мерки за работа по време на COVID-19

След обявяването на извънредното положение във връзка с коронавируса (COVID-19) в България, ние от Дентална клиника Камбов, подходихме отговорно както към вашето, така и към собственото си здраве. Ограничихме приема на планови пациенти, като работим само с пациенти, които имат спешна нужда.

дентално лечение коронавирус стоматолог covid-19

Как влияе пушенето на електронни цигари върху здравето на венците?

Как влияе пушенето на електронни цигари върху здравето на венците?

Много пациенти установяват, че венците им започват да кървят скоро след като са преустановили използването на обикновенни цигари и са преминали на електронни. Това съвсем не е безпричинно.

възпалени венци зъбен камък кървене пушене

Избелване на зъбите с домашни рецепти

Избелване на зъбите с домашни рецепти

Все повече хора решават да “опитат” различни “трикове” у дома за избелване на зъбите. Има различни средства, за които в обществото се твърди, че могат “безопасно” да направят зъбите ни искрящо бели и красиви, но дали това е така?

избелване на зъби безопасно ефект здрави зъби

Корекция на изтрити зъби

Корекция на изтрити зъби

Възстановяването на изтритите зъби зависи от това колко са изтрити и дали това води до проблеми в дъвкателната функция и темпоромандибуларната става. Много често пациентът не осъзнава, че има изтриване на зъбите, но при преглед от зъболекар може да се установи има ли изтриване и доколко то може да създаде проблеми.

изтрити зъби скърцане със зъби стискане

Да посещавам ли дентална клиника по време на коронавирус?

Да посещавам ли дентална клиника по време на коронавирус?

Появата на коронавирус (COVID-19) в България наложи създаването и прилагането на строги мерки, за да се предотврати неговото разпространение, част от които намаляват и денталните визити. С настоящата статия ще дадем повече информация, с цел да вдъхнем спокойствие в тази извънредна ситуация в страната.

дентално лечение коронавирус стоматолог covid-19

Цялостна грижа за зъбите

Цялостна грижа за зъбите

Въпреки че отнема само няколко минути на ден, правилната грижа за зъбите е ключова за запазването на тяхното здраве. Посещавайте своя зъболекар редовно и при всяко посещение сверявайте доколко правилно се грижите за зъбите си!

профилактика четка за зъби паста за зъби конец за зъби вода за уста

Дезинфекция и стерилизация

Дезинфекция и стерилизация

За да се грижим за здравето на вашата усмивка, отделяме време и влагаме внимание и прецизност в детайли, които остават скрити от вас, а именно дезинфекция и стерилизация на инструментариума и работните кабинети.

дезинфекция стерилизация зъболекарски инструменти хигиена

Кои са вредните навици, които водят до ортодонтски деформации?

Кои са вредните навици, които водят до ортодонтски деформации?

Още в ранна детска възраст се формира правилната захапка и зъбите се подреждат в зъбната дъга. Някои вредни навици обаче могат да възпрепятстват този процес и да доведат до ортодонтски деформации.

вредни навици дълбока захапка отворена захапка кръстосана захапка протрузия ретрузия

Зъболекар, страх, болка

Зъболекар, страх, болка

Много хора изпитват ужас от мисълта, че трябва да посетят стоматологичния кабинет, и отлагат срещата си със зъболекар. Какви са оръжията на съвременното зъболечение за справяне със страха и болката? Днес акцентът в лечението е изцяло върху комфорта на пациента на стола.

зъболекар страх болка безболезнено лечение

Гаранция за качество в зъболечението

Гаранция за качество в зъболечението

В днешно време търсим гаранция за всичко - за телевизора, за телефона, за колата, за дрехите, но ако се замислим, можем ли да дадем гаранция за всичко, което ползваме?

гаранция зъболечение

Болка във вече умъртвен зъб

Болка във вече умъртвен зъб

Кореновото лечение на зъбите понякога е сложен и времеотнемащ процес. За отстраняване на инфекцията от канала е необходимо както той да се разшири до определен размер, така и дезинфекционните разтвори, които се използват при обработката му, да престоят достатъчно време в канала.

болка умъртвен зъб кореново лечение

Видове пломби

Видове пломби

Пломбата, наричана още обтурация, може да бъде изработена от вашия зъболекар от различни материали. Какви са предимствата и недостатъците им?

пломба фотополимер амалгама кариес

6 митa за почистването на зъбния камък

6 митa за почистването на зъбния камък

Сигурни сме, че тези митове за почистването на зъбен камък са Ви познати, а някои от тях е възможно и да Ви звучат логично. В тази статия ще отговорим на 6-те най-често срещaни мита в нашата практика.

почистване орална хигиена зъбен камък

Търсите професионален отговор

Ако имате въпроси относно здравето на своите зъби или искате да си запазите час, ще се радваме да ви отговорим.

Кой ще Ви лекува?

team

Радост Координатор пациенти

Ноел Координатор пациенти

Силви Координатор пациенти

Алис Координатор пациенти

Емилияна Дентален асистент

Божидар Дентален асистент

Д-р Стоян Казаков Хирург

Д-р Светлана Стоянова Зъболекар

Д-р Мерилин Бориславова Зъболекар

Д-р Младен Камбов Зъболекар

Д-р Божидар Настанлиев Зъболекар

Д-р Лора Дупчанова Зъболекар

Д-р Стелиана Василева Зъболекар

Белис Зъболекар

Яник Дентален асистент

Сузи Дентален асистент

Йоанна Дентален асистент

Габи Дентален асистент

Ани Дентален асистент

Георги Дентален асистент